6. Regionalna konferencija o Alzheimerovoj bolesti s međunarodnim sudjelovanjem
Lipik, 27. i 28. rujna 2024. godine

U Lipiku, u konferencijskoj dvorani Quella Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Toplice Lipik, 27. i 28. rujna 2024. godine održala se 6. Regionalna konferencija o Alzheimerovoj bolesti s međunarodnim sudjelovanjem pod nazivom "Izazovi dugotrajne skrbi osoba oboljelih od demencije (OSD)".

Ovaj važan događaj organizirao je Palijativni tim LiPa, u suradnji s Požeško-slavonskom županijom i Gradom Lipikom, a pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravstva te Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. Partneri konferencije bili su Zavod za javno zdravstvo Požeško-slavonske županije, Dom zdravlja Požeško-slavonske županije, udruga Memoria iz Osijeka te Hrvatska udruga za neurorehabilitaciju i restauracijsku neurologiju. Suorganizatori su bili Grad Pakrac, Hrvatska udruga za Alzheimerovu bolest, Toplice Lipik - Specijalna bolnica i Srednja škola Pakrac.

Program je započeo pjesmom „Bože brani je od zla“ od Toše Proevskog koju su izveli  „Ambasadori dobročinstva Srednje škole Pakrac“: Erika Šugić, Mihael Maznik, Barbara Marković, Katja Ilišin,Damjan Labus Milojević i  Benjamin Poletto

Sudionike Konferencije su pozdravili:

dr. Andreja Bičanić iz  Uprave za primarnu zdravstvenu zaštitu, zdravstveni turizam, lijekove i medicinske proizvode,  javno zdravstvo i javnozdravstvenu zaštitu Ministarstva zdravstva

g.Vinko Kasana, gradonačelnik  Grada Lipika

g. Marijana Višaticki ravnatelj Doma zdravlja PSŽ

gđa. Prim. dr. sc. Senku Slivar, pročelnica za fizikalnu medicinu i bolničko liječenje Toplica Lipik u ime ravnatelja Toplica Lipik g. Gorana Pušćenika

Prof. dr.sc. prim. Silva Butković Soldo, predsjednica znanstvenog odbora

Ljerka Pavković, predsjednica PT LiPa

Na konferenciji su  uz ostale  uvažene predavače sudjelovali istaknuti znanstvenici iz demencija:

Akademkinja Vida Demarin,

Akademik prof.dr.med.sc. Osman Sinanović

Prof.dr.sc. Azra Alajbegović

Prof. prim. dr. sc. Ninoslav Mimica

Prim. dr. sc. Marija Kušan Jukić

Prof. dr. sc. Nataša Klepac

Program i aktivnosti: Tijekom dvodnevne konferencije, sudionici su imali priliku sudjelovati na stručnim predavanjima i radionicama koje su vodili eminentni predavači iz područja demencije. Predavanja su se bavila ključnim temama kao što su životni stil i zdravlje mozga, neurološke bolesti povezane s demencijom, palijativna skrb te psihosocijalna podrška oboljelima i njihovim obiteljima.

Poseban fokus bio je na promociji dopunjenog izdanja "Priručnika za oboljele od Alzheimerove bolesti i drugih demencija i članove njihovih obitelji" kojeg su uz predsjednicu PT LiPa Ljerku Pavković promovirale  urednica  priručnika prof. prim. dr. sc. Silva Butković Soldo i ravnateljica dječjeg vrtića „Kockica“ iz Lipika Tatjana Benković autorica jednog od tekstova u priručniku.

med., spec. neurolog kao i na temama vezanim uz neformalne njegovatelje, prava pacijenata te izazove u pružanju dugotrajne skrbi. Održan je i okrugli stol na kojem su sudjelovali: Dom zdravlja Gospić; ravnateljica Dubravka Jakšetić, mag.med.techn., Dom zdravlja PSŽ; Ana Stanišić,mag.med.techn. Koordinator palijativne skrbi  i Tamara Dumančić,bacc.med.techn. član MPT,  Dom zdravlja Nova Gradiška; Goran Čičin Radin Sarajlić, dr. med, spec. obiteljske medicine ispred MPT. i Specijalna bolnica za psihijatriju i palijativnu skrb Sv. Rafael Strmac; Matija Rimac,dr.med.spec.hitne medicine,MAS Palliative care koji su podijelili svoja iskustva i najbolje prakse u pružanju skrbi oboljelima od demencije te predstavnici iz savjetovališta Hrvatske udruge za Alzheimerovu bolest gospođe  Marija Lacko i gđa. Ljiljana Leskovar.

U diskusiju su bili uključeni psihijatar Vitomir Višić iz psihijatrijske bolnice Ugljan, odjel za demencije psihijatriju starije životne dobi  i palijativnu skrb  duševnih bolesnika, Silvija Dološić Groznica, univ.spec.iur. iz udruge ''Memoria'' , Dren Stoček, voditelj Veteranskog centra Daruvar, Vlasta Vučevac, predsjednica Hrvatskog društva za palijativnu medicinu HLZ-a,  i drugi uvaženi sudionici.

Značaj konferencije: Konferencija je imala za cilj okupiti stručnjake iz različitih područja medicine, socijalne skrbi i palijativne skrbi, te ponuditi konkretna rješenja za izazove s kojima se suočavaju obitelji i njegovatelji oboljelih od Alzheimerove bolesti. Sudionici su imali priliku razmijeniti iskustva, proširiti znanja te se upoznati s najnovijim tehnikama i alatima za dijagnozu i tretman demencije, ali i s načinima kako osigurati dostojanstvenu i kvalitetnu skrb za oboljele.

Konferencija je završila zaključcima  na okruglom stolu Zajedno smo jači“ i osvježenjem na vrtnoj terasi Toplica Lipik, gdje su sudionici imali priliku neformalno se družiti i razgovarati s predavačima i kolegama.