Radionica u Otočcu: Što kada u obitelji imamo palijativnog bolesnika?
Dana 22.2.2025. u Otočcu održana je radionica koja je imala za cilj predstaviti resurse i organizaciju palijativne skrbi na području Ličko-senjske županije te kroz praktične vježbe pokazati osnovne vještine potrebne za njegu osoba vezanih uz krevet. Organizatori su bili Dom zdravlja Ličko senjske županije – Ispostava Otočac i udruga Volonteri u palijativnoj skrbi La Verna, a u sklopu projekta „Volonteri u palijativnoj skrbi – dostojanstven život do kraja“ koji je financiran sredstvima donacije Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike (nositelj kojeg je udruga La Verna).
Ivan Furlan, voditelj Ispostave Otočac, rekao je da je od 1.1.2025. godine u Ispostavi Otočac ugovoren koordinator za palijativnu skrb, te da se poduzimaju koraci za ugovaranje mobilnog palijativnog tima (liječnika i medicinske sestre). Dodao je i da je prošle godine Ministarstvo zdravstva donijelo rješenje o početku rada Odjela za palijativnu skrb u stacionaru koji ima tri kreveta.
Dubravka Jakšetić, mag.med.techn., ravnateljica Doma zdravlja Ličko-senjske županije i koordinator palijativne skrbi navela je kako će ugovaranje još jednog tima na području Ličko senjske županije biti značajan doprinos dostupnosti skrbi s obzirom da je u ovom trenutku ugovoren još samo jedan tim i to za područje Grada Gospića.
Iskustvo rada u tom mobilnom palijativnom timu podijelila je Marica Banjanin,bacc.med.techn. Istaknula je doprinos tima da bolesnik ostane u svom domu uz svoju obitelj do samog kraja ili barem što je duže moguće, te da obitelj osjeti kako ima podršku i kako nije ostavljena da se sama brine i snalazi. Zbog toga su na telefon često dostupni i nakon radnog vremena pa i za vikend.
U raspravi se otvorilo pitanje socijalnih i drugih prava koja imaju palijativni bolesnici, a s kojima često nisu upoznati, te da nema jednog mjesta na kojem bi mogli to saznati.
Blaženka Eror Matić, predsjednica udruge La Verna i Suzana Rožić, volonter u udruzi navele su da udruga ima upravo tu ulogu da bolesnika i obitelj informira o pravima i mogućnostima koje mogu koristiti, te da im pomaže u njihovom ostvarivanju (pomaganjem u prikupljanju i ispunjavanju dokumentacije i sl.). Osim toga volonter provodi vrijeme s bolesnikom u razgovoru, čitanju, molitvi, šutnji, pratnja je kod liječnika ili u šetnji i tako obitelji oslobađa vrijeme koje može iskoristiti za odmor ili da nešo učini za sebe. Eror Matić je rekla kako će se ove aktivnosti pokrenuti i u Otočcu i kako će se uz resurse koji postoje u sustavu stvarati sinergijski efekti i tako skrb učiniti cjelovitijom.
Majda Mujkanović, mag.med.techn. i Ana Biondić, m.s. pokazale su praktične vještine za njegovanje osoba vezanih uz krevet.
Živa rasprava koja se razvila pokazatelj je da su se mnogi prisutni suočili sa iskustvom njegovanja teško bolesne osobe, te su iskazali potrebu za daljnjim razvojem ovog sustava skrbi i jačanja resursa koji će biti na raspolaganje bolesniku i njegovoj obitelji.